Soho Lighting E27 Vintage Sunset Globe Dimmable LED Bulb G95, 4W, 1800K, High CRI
Orders Placed by 4pm dispatched same working day
SKU
BL-SH-14-G954AD-18KE27S
£9.98
Orders Placed by 4pm dispatched same working day
Bold, decorative and visually captivating, the G95 Globe Vintage Sunset bulb brings statement style to open fixtures and feature pendants. The globe is fitted with a striking spiral filament that glows warmly through the amber tint. Producing 180 lumens of ultra‑warm 1800K ambience, these bulbs are made for mood lighting, dining areas and design‑led interior schemes where the bulb itself is part of the aesthetic.
| Bulb Datasheet | https://www.soholighting.com/sohowp/wp-content/uploads/2025/12/BL-SH-14-G954AD-18KE27S_PIS.pdf |
|---|---|
| Energy Rating | None |
| Barcode | 5059980081719 |
| Permanent Product Label | High CRI |
| Tech Spec |
Download PDF
|
| cri | >95 |
| Brand | The Soho Lighting Company |
| Colour Temp | 1800k Sunset White |
| Base Size | E27 |
| Guarantee | 2 years |
| Certification | CE;LVD;EMC;RoHs |
| Input | 220-240V AC |
| Wattage (w) | 4W |
| Voltage | 220-240V AC |
| Lumen Lm | 180 |
| Beam Angle | 360 |
| Product Size (mm) | H145mm X Dia95mm |
| Choose Your Pack Size | 1 |
We offer free delivery for orders over £30. For information on the delivery options please see our shipping page.




