Soho Lighting B22 Vintage Sunset Teardrop Dimmable LED Bulb ST64, 4W, 1800K, High CRI
Orders Placed by 4pm dispatched same working day
SKU
BL-SH-14-ST64AD-18KB22S
£8.99
Orders Placed by 4pm dispatched same working day
The Teardrop Vintage Sunset bulb blends vintage industrial character with warm, modern ambience. Its elongated teardrop profile and elegant spiral filament create a beautiful focal point, glowing softly through amber‑tinted glass. With 180 lumens of cosy 1800K light, the ST64 is ideal for exposed pendants, bar lighting, dining spaces and any setting that calls for inviting, atmospheric illumination.
| Bulb Datasheet | https://www.soholighting.com/sohowp/wp-content/uploads/2025/12/BL-SH-14-ST64AD-18KB22S_PIS.pdf |
|---|---|
| Energy Rating | None |
| Barcode | 5059980081795 |
| Permanent Product Label | High CRI |
| Tech Spec |
Download PDF
|
| cri | >95 |
| Brand | The Soho Lighting Company |
| Colour Temp | 1800k Sunset White |
| Base Size | B22 |
| Guarantee | 2 years |
| Certification | CE;LVD;EMC;RoHs |
| Input | 220-240V AC |
| Wattage (w) | 4W |
| Voltage | 220-240V AC |
| Lumen Lm | 180 |
| Beam Angle | 360 |
| Product Size (mm) | H141mm X Dia64mm |
| Choose Your Pack Size | 1 |
We offer free delivery for orders over £30. For information on the delivery options please see our shipping page.




