Soho Lighting B22 Vintage Sunset Golfball Dimmable LED Bulb G45, 3W, 1800K, High CRI
Orders Placed by 4pm dispatched same working day
SKU
BL-SH-14-GLF3AD-18KB22T
£5.99
Orders Placed by 4pm dispatched same working day
Compact, warm and visually striking, the Golfball Vintage Sunset bulb is ideal for smaller fittings, accent lighting and decorative installations. The T‑Spiral filament creates a beautiful focal point within the softly tinted amber glass, delivering 130 lumens of ultra‑warm 1800K light. Its compact size makes it perfect for bedside lamps, wall lights, or multi‑bulb feature pieces where atmosphere matters more than brightness.
| Bulb Datasheet | https://www.soholighting.com/sohowp/wp-content/uploads/2025/12/BL-SH-14-GLF3AD-18KB22T_PIS.pdf |
|---|---|
| Energy Rating | None |
| Barcode | 5059980081764 |
| Permanent Product Label | High CRI |
| Tech Spec |
Download PDF
|
| cri | >95 |
| Brand | The Soho Lighting Company |
| Colour Temp | 1800k Sunset White |
| Base Size | B22 |
| Guarantee | 2 years |
| Certification | CE;LVD;EMC;RoHs |
| Input | 220-240V AC |
| Wattage (w) | 3W |
| Voltage | 220-240V AC |
| Lumen Lm | 130 |
| Beam Angle | 360 |
| Product Size (mm) | H75mm X Dia45mm |
| Choose Your Pack Size | 1 |
We offer free delivery for orders over £30. For information on the delivery options please see our shipping page.




